online seminár: Industrial heritage protection in V4… does it work?

Prijmite pozvanie na online seminár Ochrana industriálneho dedičstva v rámci V4…funguje?

Seminár sa uskutoční 27. februára 2025 online v čase 9.00 – 14.00 hod.

Pre účasť je potrebné sa prihlásiť na tomto linku.

 

Projekt priemyselného dedičstva V4 organizuje online seminár pre odborníkov v oblasti kultúrneho dedičstva, architektov, inžinierov, študentov, investorov, tvorcov rozhodnutí a občanov zaujímajúcich sa o priemyselné a technické dedičstvo krajín V4. Cieľom tohto podujatia je preskúmať súčasný stav a efektivitu ochrany priemyselného dedičstva v Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike.

Seminár začne predstavením Projektu priemyselného dedičstva V4 sponzorovaného Vyšehradským fondom, ktorý vyzdvihne jeho rozsah a úspechy pri propagácii 21 významných lokalít kultúrneho dedičstva. Následne odborníci na priemyselné dedičstvo, ochranu pamiatok z troch krajín predstavia svoje postrehy o legislatívnych rámcoch, výzvach ochrany a úspešných projektoch. Posledné tri prezentácie predstavia sedem lokalít priemyselného dedičstva z Českej republiky, Slovenska a Maďarska, poskytnú stručnú históriu a vysvetlia, prečo boli vybrané do projektu. Seminár bude ukončený otvorenou diskusiou a diskusiou.

Jazykom seminára je angličtina. Účasť je bezplatná, je však potrebná registrácia. Počas seminára budú vyhotovené zvukové, obrazové a obrazové záznamy, ktoré môžu byť neskôr zdieľané.

Industrial heritage protection in V4… does it work?

Program:

09.00-09.30 hod.

Károly Teleki

Privítanie, predstavenie Projektu priemyselného dedičstva V4 a úvodné témy seminára

Prezentácia priblíži rozsah a výsledky prebiehajúceho projektu, ktorého cieľom je propagovať priemyselné dedičstvo krajín V4, pričom na začiatku predstaví 21 pozoruhodných objektov z Maďarska, Slovenska a Česka. 

09.30-10.00 hod.

Anna Gondová

Ochrana priemyselného dedičstva na Slovensku – z pohľadu Pamiatkového úradu SR

Prezentácia priblíži súčasné spôsoby a možnosti ochrany priemyselného dedičstva na Slovensku, formy legislatívnej ochrany, špecifiká pre lokality UNESCO a aktuálne témy z pohľadu Slovenského pamiatkového úradu (PÚSR) https://www.pamiatky.sk/

10.00-10.30 hod.

Eva Kráľová

Architektúra konverzií priemyselného dedičstva

Prezentácia poskytne všeobecný prehľad o architektúre konverzií priemyselného dedičstva, preskúmanie úrovní zásahov v projektoch konverzie a diskusiu o kritériách, ktoré definujú úspešnú a funkčnú konverziu. Stretnutie uzavrie predstavenie pripravovanej publikácie Architektúra konverzií Slovenska 2003–2025.

10.30-10.45 hod. Krátka prestávka

10.45-11.15 hod.

Odborník na priemyselné dedičstvo z Česka

Ochrana priemyselného dedičstva v Českej republike

Prezentácia poskytuje pohľad na situáciu pamiatkovej ochrany a pamiatkovej starostlivosti v Českej republike, vrátane možností orgánov ochrany pamiatok a výziev, ktorým čelia.

11.15-11.45 hod.

Piroska Varga

Ochrana a opätovné využitie priemyselného dedičstva

Prezentácia pohľadom architekta. Aké máme možnosti dizajnu a aké výzvy máme, keď máme to šťastie, že môžeme redesignovať priemyselné dedičstvo alebo ho naplniť novou funkciou. V krátkosti sa dotkneme maďarskej legislatívy ochrany dedičstva.

11.45-12.15 hod.

Krištof Kelemen

Maďarské múzeá priemyselného dedičstva a ich artefakty

Prezentácia predstaví maďarské múzeá priemyselného dedičstva s ich najunikátnejšími artefaktmi. Ukáže tiež ich prežívajúce techniky, scénické výstavy a spôsob, akým robia svoje mechanické vedy populárnymi pre masy.

12.15-13.00 hod. Obedná prestávka

13.00-13.20 hod.

Lukáš Beran

Sedem ukážok českého priemyselného dedičstva

Prezentácia predstaví 7 českých lokalít priemyselného dedičstva, ich stručnú históriu a dôvod, prečo boli vybrané do projektu.

13.20-13.40 hod.

Károly Teleki

Sedem ukážok maďarského priemyselného dedičstva

Prezentácia predstaví 7 maďarských lokalít priemyselného dedičstva, ich stručnú históriu a dôvod, prečo boli vybrané do projektu.

13.40-14.00 hod.

Vladimír Hain

Digitálne nástroje na prezentáciu priemyselných konverzií – Slovenské priemyselné dedičstvo

Prezentácia popíše súčasné metódy a možnosti prezentácie industriálneho dedičstva modernými digitálnymi nástrojmi a v krátkosti predstaví 7 slovenských lokalít industriálneho dedičstva v Bratislave, ich stručnú históriu a prečo boli vybrané do projektu.

14.00 hod.

Otvorená diskusia

Rečníci:

Dr. Károly Teleki CMC je certifikovaným obchodným konzultantom so solídnym inžinierskym, ekonomickým a priemyselným zázemím. Je tiež certifikovaným organizátorom zájazdov a podujatí. V roku 2015 založil informačnú webovú stránku www.industrialheritagehungary.com o novinkách v oblasti priemyselného dedičstva v Maďarsku a regióne. Organizuje výlety na pozorovanie vtáctva a priemyselné dedičstvo a poskytuje rady v oblasti stratégie, zlepšovania procesov a cestovného ruchu.

Ing. arch. Anna Gondová, PhD pracuje na implementácii Dohovoru o svetovom dedičstve a Iniciatívy za označenie Európske dedičstvo na Pamiatkovom úrade Slovenskej republiky (PÚSR). Je aktívnou členkou Slovenskej komisie pre UNESCO a ICOM. Je absolventkou Fakulty architektúry STU v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium, po ukončení štúdia niekoľko rokov pracovala v Mestskom pamiatkovom ústave v Bratislave so zameraním na prezentáciu kultúrneho dedičstva Bratislavy doma i v zahraničí. Jej odborná práca zahŕňa reštaurovanie historických pamiatok, priemyselného dedičstva, či témy súvisiace s obnovou Bratislavského hradu. Tieto témy úspešne prezentovala na medzinárodných konferenciách, výstavách a v súvisiacich publikáciách.

Doc. prof. Eva Kráľová, CSc. sa aktívne a systematicky venuje teórii a praxi pamiatkovej obnovy a konzervácie architektonického dedičstva (vrátane priemyselného dedičstva) na Slovensku. Vo svojej práci sa zameriava na propagáciu, prezentáciu a vzdelávanie, mentoring študentov a doktorandov na STU. Aktívne sa venuje rurálnemu a krajinnému manažmentu, kde ochrana a adaptívne opätovné využitie architektonického a priemyselného dedičstva zohráva kľúčovú úlohu. Spolupracuje s medzinárodnými organizáciami ako ICOMOS, ECOVAST, TICCIH. Ako uznávaná odborníčka v týchto oblastiach sa podieľa na plánovaní, obnove a zmene účelu pamiatkových budov a komplexov, podieľa sa na mapovaní dedičstva a vývoji projektov.

Český expert/expertka bude oznámený neskôr

Dr. Piroska Varga DLA je architektka a manažérka kultúrneho dedičstva. Jej výskumnou témou je funkčná zmena a sanácia priemyselných budov. Grafit Műterem Kft (www.grafitmuterem.hu) založila v roku 2015 a je lektorkou na Katedre dejín architektúry a urbanizmu na Univerzite Győr Széchenyi.

Kristóf Kelemen je diplomovaný historik a múzejník so špecializáciou na priemyselné dedičstvo. Je kurátorom Maďarského múzea vedy, techniky a dopravy. Je zakladateľom a hlavným organizátorom Národnej konferencie priemyselného dedičstva.

Ing. arch. Vladimír Hain, PhD. absolvoval Fakultu architektúry STU v Bratislave (od septembra 2020 Fakulta architektúry a dizajnu – FAD STU) v roku 2011. Od doktorandského štúdia v odbore Architektúra a reštaurovanie kultúrneho dedičstva sa venuje digitálnym technológiám, ich aplikácii v architektúre a najmä prezentácii priemyselného dedičstva. Aktívne sa zúčastnil na mnohých medzinárodných konferenciách a pôsobil ako spoluorganizátor a kurátor viacerých výstav. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský docent vo vertikálnom ateliéri Data[LAB] a vyučuje predmety Stavby I, Stavby II a Architektonický detail, Architektúra a zmiešaná realita na FAD STU. Jeho odbornosť v oblasti prezentácií zmiešaných médií a digitalizácie sa ďalej rozvíjala prostredníctvom jednoročného študijného programu Erasmus na Hogeschool voor Wetenschap & Kunst v Gente v Belgicku, ako aj v spolupráci s neziskovou organizáciou Design Factory.

Mgr. Lukáš Beran PhD. je historik architektúry a pedagóg na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe. Od roku 2005 pôsobí vo Výskumnom centre priemyselného dedičstva, ktoré je od roku 2011 súčasťou Katedry teórie a dejín architektúry FA. Od roku 2013 prednáša na FA predmet Architektonická kompozícia.